Regiony

Hiszpania ta nazwa oznacza dla nas, mieszkańców Europy Środkowej, kraj pieszczony promieniami słonecznymi, symbolizującymi radość życia. W ojczyźnie flamenco i walki byków turyści poszukują tej zmysłowej naturalności, którą sami zagubili gdzieś między szarzyzną życia a codziennym wyścigiem z czasem.

Spełniając już od dziesiątków lat oczekiwania tego rodzaju, specjaliści z branży turystycznej prezentują przybyszom, którzy co roku szturmują plaże, folklorystyczny obraz Hiszpanii. Sami jej mieszkańcy mówią Espana de pendereta - o Hiszpanii, która mocno uderza w tam-tamy i wyzyskuje w rzeczywistości cechy kultury jednego jedynego regionu, sprzedając je jako pamiątki. Południowa Andaluzja, wyróżniająca się własnym dialektem, była w modzie już w okresie romantyzmu, kiedy to ognista Carmen i uwodziciel Don Juan po raz pierwszy stali się towarami eksportowymi na Północ.

Miało to wpływ nie tylko na tęsknoty turystów, ale także na wyobrażenia Hiszpanów i Hiszpanek o własnym kraju. Od dziesięciu lat wytworzył się nowy dialog między turystami a mieszkańcami. Już nie wierzy się we frazesy, w uwodzących kobiety, pełnych temperamentu hiszpańskich macho. I odwrotnie: precyzyjna niemiecka machina nie jest już bez wad. Przesądy rozwiewają się, rozpowszechniają się sprzeczności.

Regiony na forum

  • jarek
    jarek

    Planuje wyjazd do Hiszpani na wakacje, czy możecie mi powiedzieć w który region Hiszpani warto pojechać. Gdzie jest bardziej wakacyjnie, gdzie jest taniej a gdzie lepiej. Zapewne każdy zakątek Hiszpani ma swój urok - jednak jak ktoś nie wie czego się spodziewać to cięzko mu wybrać. Interesują mnie głównie campingi, i plaże - przy okazji mógł bym coś zwiedzić ale chciał bym pojechać głównie po to by się pobyczyć na plaży. Czy na tamtejszych plażach można opalać się nago albo przynajmniej toples? Jak z naturyzmem jest na plażach w Hiszpani?

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]