Rodzina

Rodzinę ma się tylko raz - tak mówią Hiszpanie, którzy bardzo ją sobie cenią. Jednak pierwsze wrażenie atmosfery pełnej zaufania panującej w dużych rodzinach, która turyście wydaje się wręcz idylliczna, jest mylne. Podobnie jak w innych krajach także w Hiszpanii wielka rodzina przetrwała raczej w wyobrażeniach, dla których pożywką są wspomnienia z dzieciństwa.

Rodziny pięcio i sześcioosobowe w niedalekiej przyszłości będą stanowiły wyjątki. Dzisiejsze czterdziestoletnie matki są z pewnością już ostatnimi, które robią wszystko, by utrzymać rodzinę razem i z wielkim poświęceniem troszczą się o swoje dzieci, nawet jeżeli są już dorosłe. Ojcowie natomiast trzymają się z boku. Rola matki cierpiętnicy, manifestowana również w postaci podobizny Matki Boskiej Bolesnej wiszącej w domu nad telewizorem, nie robi już żadnego wrażenia na kobietach młodej generacji. Zdjęcia słodziutkich dzidziusiów, pamiątki komunijne i ślubne, które zdobią ściany, nie są już w stanie odciągnąć ich uwagi od autentycznych realiów wspólnoty rodzinnej: podczas gdy ojciec i syn siedzą przed telewizorem, matka podaje im jedzenie, a córka broni się przed wysłaniem jej po piwo. Faktyczne porozumienie nie istnieje.

Zasadnicza spójność rodziny trwa jednak nadal. Stanowi oparcie w różnego rodzaju kryzysowych sytuacjach, tj. bezrobocie i rozprzestrzeniająca się narkomania. Krewni są zazwyczaj gotowi do pomocy, oprócz sytuacji, w których rodzina jest skłócona. Wydarzenia typu chrzciny, komunia, wesele i pogrzeb spajają wszystkich. Również osoby, które można określić mianem dziesiątej wody po kisielu, uważają się za pełnoprawnych członków rodziny. Koneksje rodzinne bardziej niż korzystanie z oficjalnych dróg ułatwiają np. otrzymanie pracy.

Jeśli obcy zostaje przyjęty w krąg rodziny, powinien traktować to jako wielkie wyróżnienie. Zaproszenie do domu stanowi w takich przypadkach decydujący krok. Jeśli do rodziny trafia się poprzez córkę, trzeba być bardzo ostrożnym, gdyż oznacza to, że wchodzi się w rolę narzeczonego. Syn również przyprowadza do domu tylko taką kobietę, którą rodzice uznają jako jego narzeczoną. Znajomości luźniejsze rozwijają się na zewnątrz: poza rodziną na ulicy, w parku, i w barze.

Kieszonkowa Encyklopedia Turysty

Rodzina na forum

  • Tomek
    Tomek

    O ile jeszcze w latach sześćdziesiątych uznawane było za nieprzyzwoite zachowanie, gdy ktoś nie wkładał stroju kąpielowego, o tyle teraz panie mogą bez zażenowania zdjąć górną część kostiumu, jeśli życzą sobie pięknej opalenizny. Należy jednak brać pod uwagę uczucia i tradycyjną mentalność ludzi starszych, a także rodzin urządzających sobie swe coniedzielne pikniki na plaży. Na prawie wszystkich wybrzeżach są plaże naturystów (playas para nudistas). Można się o nie dowiadywać we wszystkich centrach informacji turystycznej.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]