Walencja

Region Walencji, zwany również Lewantem, rozciąga się na południe od delty rzeki Ebro. Stanowi go pasmo wybrzeża śródziemnomorskiego, obejmujące trzy prowincje: Castelló de la Piana, Valencia i Alicante. Pomimo niewielkich rozmiarów regionu, jego topografia jest urozmaicona: górzysty interior kontrastuje z wybrzeżem, które przemysł, rolnictwo i atrakcje turystyczne uczyniły najbogatszym obszarem na całym Półwyspie Iberyjskim.

Mówi się, że bogata huerta Walencji jest najżyźniejszym terenem w Europie: są tu gaje pomarańczowe, cytrynowe oraz brzoskwiniowe, a także pola ryżowe, które do tej pory są nawadniane systemem irygacyjnym obmyślonym przez Maurów. Nic dziwnego zatem, że wyróżniającym się budynkiem w huerta jest dom rolniczy, barraca, z charakterystycznym stromym dachem pokrytym strzechą. W niektórych okolicach regionu mówi się valenciano dialekt katalońskiego a ponieważ ostatnio wprowadzono naukę tego języka w szkołach, cieszy się on teraz nieco większym prestiżem w stolicy. Działa nawet pewna ekstremalnie nacjonalistyczna grupa, która protestuje przeciwko wywodzeniu valenciano od katalońskiego, ale nie potrafiła ona zmusić do podzielania swoich sądów... językoznawców. W całej tej prowincji widać ślady długiego pobytu Maurów. Są to zamki, systemy nawadniające, rodzaje upraw oraz nazwy miejscowości: Benidorm, Alicante, Alcoy wszystkie pochodzą z języka arabskiego. Całkiem odmienna jest Murcja, comunidad autónoma na własnych prawach. Trudno o wyraźniejszy kontrast: bogactwo huertas Walencji i pustkowia Murcji. Ten południowo-wschodni zakątek Hiszpanii jest jednym z najsuchszych obszarów w Europie. Choć o te ziemie w przeciągu wieków toczyli walki Fenicjanie, Grecy, Kartagińczycy oraz Rzymianie, nie pozostały wszakże żadne namacalne ślady ich obecności, tak jak i po pięćsetletnim panowaniu Arabów, jeśli pominąć arabski koloryt paru miasteczek i palmę daktylową. I jakby nie dość na tym, że ziemia jest tu jałowa, to jeszcze nieszczęśni Murcjanie lokują się najniżej w rankingach popularności. Uprzedzenia pochodzą zapewne z lat 20., kiedy to Murcjanie tłumnie przybywali do Katalonii w poszukiwaniu pracy, a potem rozprzestrzeniali się po całym kraju.

Nowoczesna architektura w Walencji
Nowoczesna architektura w Walencji
Okazały fragment kompleksu Ciudad de las Artes y las Ciencias. Znajduje się tu kino IMAX, planetarium oraz lazerium Hemisferic.

Wspólnota Walencka dzieli się na 3 prowincje:
- Walencja
- Alicante
- Castellón

Walencja na forum

  • love2spain
    love2spain

    Problemem większej części wybrzeża tego regionu, pomimo że są tu ładne plaże, jest droga prowadząca na południe, rozwijający się przemysł w okolicy oraz niedostatek willi i domków letniskowych. Zatoczki w okolicy Denia i Javea należą do najpiękniejszych terenów plażowych w Walencji, ale dojazd do nich i znalezienie tam noclegu jest trudnym zadaniem. Kurorty Mar Menor w Murcji są równie atrakcyjne, ale i tu nie warto nawet myśleć o zjawieniu się w szczycie sezonu bez rezerwacji. Jeśli chodzi o dzikie plaże południowej Murcji, to głównym problem jest transport. Głównym ośrodkami miejskimi są Yalencia i Alicante, nieco dalej w głębi kraju jest kilka starych miasteczek i wiosek, takich jak Jativa, Orihuela i Lorca. Na całym tym obszarze, na krótszych trasach pociągi są zazwyczaj tańsze i szybsze niż autobusy.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]