Alicante

Alicante to historyczne miasto portowe znajdujące się w południowo-wschodniej Hiszpanii. Posiada jeden z najważniejszych portów hiszpańskich na Morzu Śródziemnym, połączony koleją z Madrytem i Murcją, od której oddalony jest o 74 km. Miejscowi nazywają swoje miasto la millor terra del mond i choć jest to dużą przesadą, miasto jest przynajmniej żywe i z gruntu hiszpańskie. Są też w pobliżu miasta dobre plaże, z których większość okupują hiszpańscy letnicy. Trwa tu ożywione życie nocne w sezonie, jest też mnóstwo tanich noclegów oraz lokali gastronomicznych. Szerokie esplanady, takie jak Rambla de Mendez Nuńez i Avda. Alfonso Sabio, przydają miastu elegancji. W okolicach Plaża de Luceros i przy nadmorskim paseo Zapraszają na wypoczynek ogródki kawiarniane. Najciekawiej jest przy ayuntamiento, gdzie pośród gwaru drobnego biznesu widać przejawy działalności licznej społeczności algierskiej. Główna fiesta Alicante, fallas, ustępujące jedynie podobnemu świętu w Walencji, jest obchodzone w czerwcu.

Piękne i spokojne miasto nadmorskie wyspecjalizowało się w zimowych pobytach wypoczynkowych i w rezultacie jego plaże pełne są przez cały rok. Zamiast śniegu i mgły - palmy i słońce Alicante - reklamują plakaty w całej Europie. Dzielnice nadmorskie - Explanada de Espańa, Paseo de Gomis, La Rambla - zachwycają nowoczesną architekturą. I tu odnaleziono ślady greckiego osadnictwa Acra Leuca (biała skała -grecka nazwa miasta) wznosi się nad miastem zwieńczona murami arabskiej Alcazaby, nazwanej przez chrześcijan Zamkiem św. Barbary.

Wznoszący się za plażą Castillo de Santa Barbara, duża forteca zbudowana na gołej skale, jest ciekawym zabytkiem Alicante. Z góry rozciągają się wspaniałe widoki. Najlepiej dostać się tam od strony morza, gdzie zainstalowano wyciąg pozwalający dostać się na szczyt. Wyciąg znajduje się naprzeciw Meeting Point 5 po drugiej stronie drogi z Playa Postiguet. Zmotoryzowani dojadą do zamku od drugiej strony. Znaleziono tu pozostałości iberyjskie i rzymskie, ale zasadniczy układ architektoniczny pochodzi z XVI wieku. Warto wstąpić do Museo de las Hogeuras (muzeum ruchomych platform używanych podczas obchodów fiestas), by obejrzeć tę niezwykłą kolekcję. Inną atrakcją jest wyjątkowo dobre Museo de Arte Siglo, za budynkiem ayuntamiento a naprzeciw kościoła Santa Maria, gdzie znajdują się dzieła Picassa, Tapiesa, Miro i Salvadora Dali. W centrum warto zwiedzić dzielnicę Villa Vieja z domami w stylu mozarabskim. Do głównych zabytków należą: barokowy gmach Ayuntamiento i kościół parafialny Santa Maria, jeden z najstarszych na terenie Lewantu.

Współrzędne geograficzne Alicante
Latitude: N 38° 20’ 46" (38.3459963), Longitude: W 0° 29’ 26" (-0.4906855)

Alicante na forum

  • evelina
    evelina

    Jak jest w tym regionie z kultura opalania się topie lub zupełnie bez stroju kapielowego? Będąc na wakacjach w chorwacji nauczyłam się opadać nago i przyznaje że bardzo mi odpowiada ta forma rekreacji dlatego szukam i sprawdzam jak to jest w inych krajach i regionach. czy w hiszpani są ośrodki fkk czy plaże są wydzielone dla naturystow i tekstylnych? czy w ogóle na plażach kobiety opalajacych się bez górnej części stroju czytaj w toplesie ?

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]