Walencja

Walencja jest trzecim co do wielkości miastem w Hiszpanii, nie ma tej kosmopolitycznej witalności Barcelony czy kulturowej różnorodności Madrytu, ale za to oferuje bogactwo życia nocnego. To jedno z najpiękniejszych, zabudowane w centrum nowoczesnymi wieżowcami, leży w odległości kilkunastu kilometrów od morza, gdzie u ujścia Turii zbudowano duży port handlowy, eksportujący cytrusy na cały świat. Vivir Sin Dormir (żyć nie śpiąc), nazwa jednego z barów, mogłoby służyć za motto Walencji. Miasto oszałamia barwą i dźwiękiem przez cały rok, co jakiś czas wybuchają tu fajerwerki i ludzie świętują. Chociaż latem powietrze gęstnieje od zanieczyszczeń, miasto oświetla jasne światło Levante, typowe w tych okolicach. Ruch uliczny jest niewątpliwie najmniej atrakcyjnym aspektem miasta, ale trzeba nadmienić, że buduje się nowe linie metra w celu zmniejszenia tłoku w centrum.

Miasto leży na prawym brzegu rzeki Turia, której bieg zmieniono tak, aby w jej korycie urządzić obszerny park. Zaprojektował to kataloński architekt Bofill. W ostatnich dziesięcioleciach miasto znacznie się rozprzestrzeniło, stopniowo łącząc się z portem El Grao. Rozbudowa sprawiła, że niewiele zachowało się z jego rzymskiej, arabskiej czy renesansowej przeszłości.

Największe miasto Lewantu
Największe miasto Lewantu
Do Walencji ludzie przyjeżdżają by wydać spore sumy pieniędzy. To centrum handlowe regionu.

Walencja jest największym miastem hiszpańskiego Lewantu i centrum handlowym całego regionu. Ludzie przyjeżdżają tutaj z okolicy, aby wydać pieniądze zarobione na uprawie pomarańczy. Średnia roczna temperatura 20°C i 300 dni słonecznych w roku sprawia że każdego roku przybywa w ten region wiele tysięcy turystów. Miasta leżące na wybrzeżu mają przeważnie charakter rolniczy, nie są zapatrzone w swą chlubną przeszłość. Jest to ważny ośrodek przemysłowy, finansowy i kulturalno-naukowy. Mieszkańcy Walencji zwykli korzystać z plaż, leżących na północ i południe od portu El Grao. Pomimo niezbyt zachęcającego wyglądu wody, plaże te warte są odwiedzin chociażby dla licznych tu restauracji, podających najlepszą paellę w Lewancie. Plaża Malvarrosa okupowana jest głównie przez młodzież. Znajdują się tam bary otwarte latem przez całą noc.

Największe atrakcje Walencji
Hiszpańska Walencja jest miastem położonym nad rzeką Turia, na wybrzeżu Morza Śródziemnego, jest stolicą prowincji i wspólnoty autonomicznej o tej samej nazwie.

Walencja założona została przez Rzymian w 138 r. pne, osiągnęła wysoki punkt rozwoju jako stolica arabskiego królestwa, podbitego w końcu XI w. przez Cyda Campeadora, który rządził tu w imieniu króla Kastylii; po jego śmierci wcielona do królestwa Aragonii. Centrum miasta jest trójkątny Plaża del Caudillo z gmachem ratusza, łączący nowoczesne centrum z dzielnicą średniowiecznych zabytków. Oczywiście katedra, rozpoczęta w 1262 r., zbudowana została na ruinie starego meczetu, jak niemal wszędzie na południu Hiszpanii; jej fundamenty pamiętają czasy wizygockie czy rzymskie.W skarbcu przechowywany jest kielich rzeźbiony w jednej bryle agatu, zmieniający barwę od szmaragdu do purpury, zależnie od oświetlenia; uważany jest on za Świętego Graala, kielich który służył do Ostatniej Wieczerzy. Ośmiokątna wieża 65-metrowej wysokości zwana Miguelete jest jednym z symboli Walencji.

Ze świeckich budynków epoki gotyku trzeba koniecznie zobaczyć średniowieczne bramy miejskie - Torres de Serranos (XIV w.) i Torres de Quarte (XV w.) oraz zwiedzić gmach La Lonja, starą giełdę jedwabiu z XV w. z przepiękną kolumnadą i rzeźbionymi boazeriami i przyległy do niej budynek Consulado del Mar. Piękną budowlą jest Palacio de la Generalidad w pobliżu katedry, siedziba dawnych władz miasta. U jego bramy, na placu, w każdy czwartek zbiera się Trybunał Wodny rozstrzygający spory o wodę do nawadniania na terenie huerty; tradycję tego sądu przejęli Hiszpanie od Maurów. W Colegio del Patriarca opodal Uniwersytetu (XV-XVI w.) zebrano wiele bezcennych dzieł malarstwa, w tym liczne płótna El Greco. Muzeum Sztuk Pięknych posiada słynny autoportret Velazqueza, kilka półcień Goyi i ciekawą kolekcję prymitywów szkoły walenc-kiej. Jednak najciekawszym muzeum miasta jest Narodowe Muzeum Ceramiki w pałacu Markizów Dos Aguas o fasadzie zdobionej szaleńczymi ornamentami w stylu hiszpańskiego rokoko (churrigue-ryzm). Mieści ponad 5 tys. eksponatów, przecudownych dzieł sztuki z fajansu i porcelany, z których wyrobu słynie cały Lewant. Walencka arena Plaża de Toros jest jedną z najważniejszych w Hiszpanii, odbywają się tu przez cały rok corridy i novillady, na których debiutują przyszłe sławy areny.

Współrzędne geograficzne Walencja
Latitude: N 39° 28’ 12" (39.4699075), Longitude: W 0° 22’ 35" (-0.3762881)

Walencja na forum

  • elik@
    elik@

    Walencja est niesamowitym obiektem urbanistycznym. Mieszanina nowoczesności i starożytnych budowli tutaj nie razi. Wszystko jest tak ze sobą splecione, że nie wyobrażam sobie tego miasta z inną arhitekturą. Falas, rzeczywiście jest tutaj świętem ważniejszym niż Boże Narodzenie , czy Wielkanoc. Mieszkańcy i turyści potrafią się tu bawić. Wszystko jest wspaniale przygotowane. Najlepsze miasto jakie widziałam, jeśli chodzi o przystosowanie wszelkich obiektów dla niepełnosprawnych. Ludzie życzliwi i tolerancyjni.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]