Dramatyczna gonitwa byków 2009

W sumie w ramach fiesty odbywa się osiem gonitw. Organizowane są one co roku w lipcu. Każdego ranka sześć byków biegnie z zagrody ku arenie, na której tego samego dnia wieczorem zwierzęta giną w walce z toreadorem. Przed bykami biegną mężczyźni żądni wrażeń, którzy do obrony przed zwierzętami mogą mieć tylko zrolowaną gazetę.

850-metrowa trasa wąskimi uliczkami starej Pampeluny to dla byków około 2 minuty biegu. Jednak podczas tego krótkiego sprintu z okazji fiesty św. Fermina, co roku dochodzi do poważnych obrażeń wśród uczestników.

Dramatyczna gonitwa byków 2009
Dramatyczna gonitwa byków 2009
Dramatyczna gonitwa byków 2009

Kolejny dzień wielkiej gonitwy byków w Pampelunie zakończył się tragicznie. Pod rogami byka zginął jeden z uczestników.
Jak pisze agencja AP, jeden z sześciu byków, 515-kilogramowy Cappuccino, oddzielił się od grupy, zaczął szarżować, a nawet cofać się. Hiszpańska telewizji pokazała dramatyczne obrazy, na których widać, jak rozsierdzone zwierzę tratuje i bierze na rogi mężczyznę ubranego w białe spodnie i zieloną koszulę.

Zabity mężczyzna został ugodzony w szyję i płuco, gdy byk na pełnej prędkości wbiegł w grupę uczestników słynnej gonitwy. - Rany były śmiertelne. Niestety nie mogliśmy nic zrobić, aby uratować jego życie - powiedziała na konferencji prasowej Esther Vila, chirurg ze szpitala w Nawarze.

Tego samego dnia rannych zostało trzech innych uczestników gonitwy. Dla kolejnych sześciu gonitwa zakończyła się potłuczeniami i siniakami. Zwierzęta zginą w walce z toreadorem

Od 1911 roku, kiedy rozpoczęto prowadzenie statystyk, w biegach z bykami śmierć poniosło 14 osób. Fiesta ku czci św. Fermina to nieustanne zabawy, parady, koncerty i tańce, ale gonitwy byków i ludzi są najważniejszą atrakcją. Zostały rozsławione w świecie dzięki wydanej w 1926 roku powieści Ernesta Hemingwaya Słońce też wschodzi.

tvn24.pl 19 lipca 2009
  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]