Grecki kryzys odczuwalny w Hiszpanii

Grecki kryzys rozlewa się na całą Europę. Teraz problemy będzie miała Hiszpania. Sytuacja gospodarcza w Hiszpanii nie napawa optymizmem. Bezrobocie w pierwszym kwartale tego roku przekroczyło po raz pierwszy 20%, co sytuuje Hiszpanię na niechlubnym, pierwszym miejscu wśród krajów UE i jest najwyższy od 1997 roku. Większość mieszkających w Hiszpanii Polaków boleśnie odczuwa skutki kryzysu. Oprocentowanie jej obligacji rośnie coraz szybciej. Wkrótce więc Madryt będzie miał problemy by zdobyć pieniądze. A w kryzysowym dominie, po Hiszpanii, przyjdzie czas na Portugalię.

Ponad 3,5 proc. wyniosło średnie oprocentowanie hiszpańskich obligacji sprzedanych dziś na aukcji przez Ministerstwo Finansów Hiszpanii. To najwyższa rentowność papierów dłużnych tego kraju od maja 2008 roku. Inwestorzy kupili pięcioletnie hiszpańskie obligacje o wartości 2,35 mld euro oferując średnie oprocentowanie na poziomie 3,532 proc. Jeszcze na początku marca – podczas poprzedniej aukcji obligacji o takim samym terminie zapadalności – oprocentowanie wyniosło 2,816 proc. Według analityków rosnące oprocentowanie hiszpańskich obligacji jest dowodem na to, że inwestorzy uciekają od ryzyka. Widzimy teraz bardzo silny pęd ku jakości – komentuje Charles Diebel z Nomura International.

Grecki kryzys odczuwalny w Hiszpanii
Grecki kryzys odczuwalny w Hiszpanii
Grecki kryzys odczuwalny w Hiszpanii

Większość mieszkających w Hiszpanii Polaków boleśnie odczuwa skutki kryzysu. Prawie każdy przedstawiciel Polonii hiszpańskiej, jeśli sam nie został dotknięty bezrobociem, to spotkał się z nim poprzez swoich najbliższych; rodzinę lub przyjaciół. Tak zawsze popularny wśród Polaków sektor hotelarski, odnotowuje w tym roku znaczny spadek zatrudnienia w stosunku do roku ubiegłego.

dziennik.pl 8 maja 2010
  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]