Kryzys gospodarczy w Hiszpanii

W czwartym kwartale 2008 roku, w porównaniu do trzeciego, PKB Hiszpanii spadło o 1 proc. Oznacza to, że Hiszpania weszła w pierwszą od 15 lat recesję. Nie jest to duże zaskoczenie. Już w zeszłym miesiącu Bank Hiszpanii oszacował, że w czwartym kwartale gospodarka skurczy się o 1,1 proc. Od lipca do września, PKB w Hiszpanii spadło o 0,2 proc. Według szeroko stosowanej definicji, recesja występuje gdy w ciągu dwóch kolejnych kwartałów zostaje odnotowany ujemny wzrost produktu krajowego brutto.

Hiszpańska gospodarka, piąta co do wielkości w Europie, ucierpiała mocno z powodu kryzysu finansowego. Uderzył on w budownictwo, istotny sektor, który już wcześniej miał kłopoty z powodu nadmiernej podaży oraz wzrostu stóp procentowych. W czwartym kwartale 2008 roku bezrobocie w Hiszpanii wyniosło już 13,9 proc. i było najwyższe w całej Unii Europejskiej. Rząd uważa, że może ono osiągnąć poziom nawet 15,9 proc.

Kryzys gospodarczy w Hiszpanii
Kryzys gospodarczy w Hiszpanii
Kryzys gospodarczy w Hiszpanii

Również prognozy PKB są pesymistyczne. Według tamtejszych władz w tym roku gospodarka skurczy się o 1,6 proc. W tak złej sytuacji, hiszpański rząd przygotował 14-sto milionowy plan inwestycji w infrastrukturę. W wyniku 31 tys. publicznych projektów pracę ma dostać 300 tys. ludzi.

dziennik.pl 13 lutego 2009
  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]