Osiem ofiar trzęsienia ziemi w Hiszpanii

Tym razem ziemia zatrzęsła się w Hiszpanii. Najbardziej ucierpiało położone w prowincji Murcja miasto Lorca. W mieście wybuchła panika, są zawalone domy, zniszczone drogi i ponad 20 wstrząsów wtórnych. Niezwykłe jest to, że kilkadziesiąt lat temu jeden z ekspertów zapowiadał, że właśnie tego dnia dojdzie do trzęsienia ziemi, ale w Rzymie, a to ta sama płyta tektoniczna.

W wyniku wstrząsów zginęło osiem osób a jego burmistrz powiedział dziennikarzom, że co najmniej jedna trzecia z 90 tys. mieszkańców spędziła noc po wstrząsach o sile 5,3 w skali Richtera pod gołym niebem. Są zniszczenia materialne, zwłaszcza w miejscowości Lorca, gdzie zawaliło się kilka budynków. Zawaliło się kilka budynków, w tym wieża zegarowa kościoła San Diego oraz dach kościoła Virgen de las Huertas. Z powodu zagrożenia wstrząsami wtórnymi ewakuowano szpital Rafael Méndez oraz dom opieki, w którym uszkodzony został dach. Pacjenci z obu placówek transportowani są do innych szpitali. Zawalił się także tunel na autostradzie A7, wewnątrz którego znajdują się samochody.

Osiem ofiar trzęsienia ziemi w Hiszpanii
Osiem ofiar trzęsienia ziemi w Hiszpanii
Osiem ofiar trzęsienia ziemi w Hiszpanii

Murcja jest jednym z najbardziej zagrożonych aktywnością sejsmiczną regionów Hiszpanii. Środowe trzęsienie ziemi jest znacznie bardziej poważne w skutkach, od trzęsień w tym regionie, które miały miejsce w 1999 i 2005 roku. Sześć lat temu trzęsienie ziemi zniszczyło 900 budynków, jednak nikt nie zginął.

Wstrząsy odczuwalne były też w Madrycie i innych miejscowościach regionu: Mazarron, Cartagenie i Aguilas, a także w Albacete w regionie Kastylia-La Mancha i Almerii w Andaluzjinie.

Wstępne szacunki wskazują, że szkody wyrządzone przez obecne trzęsienie mogą przekroczyć sumę 25 milionów euro.

wiadomosci.wp.pl/tvn24.pl/PAP 12 maja 2011
  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]