Wyspy Kanaryjskie

Wulkaniczny archipelag Wysp kanaryjskich położonych na Atlantyku na wysokości Maroka położony między 10° a 18° długości zachodniej oraz między 22° a 28° szerokości północnej, składa się z siedmiu wysp dużych: Teneryfa, Fuerteventura, Wielka Kanaria, Lanzarote, La Palma, Gomera i Hierro, a także wielu zamieszkałych i niezamieszkałych wysepek.

Najmniejsza odległość z wyspy Lanzarote do wybrzeży Afryki wynosi 110 km, do południowych wybrzeży Hiszpanii - 1250 km. Administracyjnie wyspy podzielone są na dwie prowincje: Las Pal mas ze stolicą w Las Palmas de Gran Canaria (wyspy Wielka Kanaria. Fuerteventura i Lanzarote) oraz Tenerife ze stolicą Santa Cruz de Tenerife (wyspy Teneryfa, Las Palma, Gomera i Hierro).

Wyspy Kanaryjskie
Wyspy Kanaryjskie
Nazwa Wyspy Kanaryjskie pochodzi od łacińskiego słowa pise (canis), na wyspach grasowały stada dzikich psów. Kanarek natomiast pochodzi właśnie od nazwy archipelagu a nie odwrotnie.

Wyspy Kanaryjskie mają wspólne pochodzenie, klimat i historię. Powstały w wyniku długotrwałej działalności wulkanicznej, trwającej do dziś. Ich wnętrza zajmują wyniosłe szczyty wulkanów, od ich wierzchołków odchodzą w stronę morza poszarpane żebra skalne, oddzielające wąskie doliny, pokryte w górnych partiach lawą, żużlem wulkanicznym i popiołem. Wyspy Lanzarote i Fuerteventura pokryte są niemal w całości lawą tworząc niesamowity, księżycowy pejzaż. Łagodny klimat zawdzięczają Wyspy Kanaryjskie wpływom Prądu Zatokowego, położone w strefie podzwrotnikowej, mają wysoką średnią temperaturę roczną (18,6°C, równą temperaturze lipca w Polsce), przy bardzo niewielkich wahaniach temperatur skrajnych (od 15,3°C w styczniu do 22,4°C w sierpniu). Wyspy Kanaryjskie mają lata daleko mniej upalne, niż to ma zwykle miejsce w tych szerokościach geograficznych, dzięki chłodnemu prądowi lokalnemu, który przez cały rok utrzymuje temperaturę wody morskiej pomiędzy 18 a 22°C. Na terenach sprzyjających uprawom rosną bujne sady (banany, figi, brzoskwinie) i ogrody z rozległymi uprawami pomidorów, głównym rolniczym bogactwem wysp.

Islas Canarias
Wyspy Kanaryjskie to archipelag górzystych wysp pochodzenia wulkanicznego położonych na Oceanie Atlantyckim na północny zachód od wybrzeży Afryki, zaliczanych do Makaronezji.

Wyspy Kanaryjskie znane były już w starożytności; greckie i rzymskie legendy umieszczały na nich mityczne Ogrody Hesperyd i Pola Elizejskie, dokąd odchodziły dusze szlachetnych zmarłych. Nosiły nazwę Wysp Szczęśliwych, widziano w nich pozostałość Atlantydy. Zamieszkiwało te wyspy plemię miejscowe zwane Guanchos, żyjące w naturalnych grotach, wytępione ostatecznie po zajęciu wysp przez Hiszpanów w XV w. Penetrowane przez żeglarzy europejskich od XIV w. (Normandczyk Jean de Bettencourt, Genueńczyk Lanzarotto) włączone zostały do królestwa Kastylii w 1401 r. Były ostatnią bazą Kolumba przed wyruszeniem na Zachód. Przez długie wieki służyły za bazę morską i punkt wymiany handlowej; w XIX w. otwarcie ich portów dla statków wszystkich bander i stworzenie strefy wolnocłowej wzmogło zainteresowanie armatorów, którzy w portach Las Palmas i Santa Cruz założyli bazy bunkrowe i składy towarów. Dziś Wyspy Kanaryjskie są obok Balearów i wybrzeży Morza Śródziemnego trzecim co do znaczenia regionem turystycznym Hiszpanii.

Wyspy Kanaryjskie na forum

  • Józek
    Józek

    Och tak, przypominam sobie :) Dobrą atrakcją Tenerify jest wycieczka na szczyt Pico del Teide z miejscowości Montana Blanca (40 km od Santa Cruz), skąd pieszo lub na wynajętym mule można dotrzeć do schroniska Refugio de Altavista (3260 m npm) na nocleg i nazajutrz przed wschodem słońca wyruszyć na szczyt. Wiele inych atrakcyjnych wycieczek w góry pozwala zapoznać się z wulkanicznym pejzażem Teneryfy.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]