Almeria

Almeria jest miastem nowoczesnym, zbudowanym wzdłuż bulwaru okrążającego zatokę, której zachodni skraj ograniczony został długimi falochronami. Tworzy to wygodny port, wschodnią cześć zaś zajmuje plaża.

W połowie długości bulwaru odbiega prostopadła do morza szeroka aleja początkowo nazwana C. Primo de Rivera, następnie C. Martires de la Salle. Między tą aleją a skalistym wzgórzem Alcazaby rozpościera się stara część miasta.

Na wzgórzu bryła katedry wybudowanej w XIII w. i przebudowanej kompletnie w 1524 po trzęsieniu ziemi, według projektu Diego de Siloe. Jedyna w swym rodzaju świątynia-twierdza, służyła obronie mieszkańców podczas napadów piratów berberyjskich. Trzy gotyckie nawy ze sklepieniem na masywnych, krzyżujących się żebrach, w Capilla Mayor barokowy gł. ołtarz rzeźbiony w jaspisie i marmurze.
W Córo Stalle rzeźbione w drzewie orzechowym przez Juana de Orea, ściana trascoro marmurowa, według projektu Yentury Rodrigueza; w kaplicach kilka obrazów Alonso Cano; późnogotycki ołtarz w Capilla S. Indalecio, patrona miasta, dzieło szkoły flamandzkiej. Cztery baszty kamienne wzmacniają narożniki murów zewnętrznych; kształt baszty ma także apsyda. Z surowością masywnych murów kontrastuje elegancka, renesansowa gł. elewacja z 4 korynckimi kolumnami i finezyjnym tympanonem.


Z kilku kościołów miasta warto obejrzeć:
- Sto. Domingo (XVII w.) w gł. ołtarzu rzeźba patronki miasta Yirgen de la Mar niewiadomego pochodzenia, znaleziona w 1502 na plaży.
- Santiago el Yiejo (renesansowy z 1553) z romańską wieżą 55 m wysokości.
- S. Pedro zbudowany w 1494 na ruinach meczetu i przebudowany w 1795 którego kopuła pokryta interesującymi freskami.

Najciekawszym zabytkiem Almerii jest Alcazaba górująca nad miastem. Wzgórze ufortyfikowali Fenicjanie; na murach tych imponującą twierdzę wybudował pierwszy kalif Kordoby Abd ar-Rahman III w połowie X w. Powiększona przez al-Mansura w kilkadziesiąt lat później, ukończona została w końcu XI w. przez Muhammada ibn Mań al-Mutasima, króla Almerii. Czworokąt potężnych murów z ogromnymi półkolistymi basztami na narożnikach zajmuje cały szczyt wzgórza 65 m wysokości. Wewnątrz obszerny plac, pod którym wykuto w skale cysterny i składy.
Na terenie tym odbywają się w sierpniu sławne festiwale muzyczne i teatralne. W pn.-zach. narożniku drugi, wewnętrzny system murów otacza właściwy zamek, do którego wejście prowadzi jedyną wąską bramą z mostem zwodzonym nad fosą. Nad zamkiem, znacznie przebudowanym w czasach Królów Katolickich, a następnie nadwerężonym przez trzęsienie ziemi w 1522, góruje donżon (Torre del Homenaje), masywny, prostokątny. W sąsiedniej wieży strażniczej Torre de la Yela - wisi do dziś dzwon, który ostrzegał mieszkańców przed napadami piratów. Z okien rozległa panorama wybrzeży, miasta i okolicznych gór.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]