Banyoles

Banyoles wyrosło wokół klasztoru założonego przez benedyktynów w roku 812 r. Monestir de Sant Esteve na wschodnim krańcu miasta jest największą budowlą starówki. Zazwyczaj jest zamknięty, ale można poszukać klucznika mieszkającego w pobliżu. Jeśli komuś uda się wejść do środka, nie powinien przeoczyć wspaniałego XV-wiecznego retablo autorstwa Joana Antigo.

Zabytkowe budynki są również na średniowiecznych uliczkach prowadzących od klasztoru do centrum. Jest tu także przytułek oraz targ farbiarski. Na otoczonej arkadami Plaga Major, uroczym skwerku w środku miasta, zapraszają kafejki.

Idąc z placu za znakami, dochodzi się do Museu Arąueologic Comarcal, mieszczącego się w XIV-wiecznym budynku przytułku miejskiego na Plaga de la Font. Wśród eksponatów muzeum znajdowała się niegdyś sławna szczęka człowieka przedneandertalskiego znaleziona w pobliskich jaskiniach Serinya, ale obecnie trzeba się zadowolić jej kopią. Do autentycznych eksponatów należą natomiast paleolityczne narzędzia oraz kości bawołu, słonia i lwa, które zostały znalezione w okolicy.

Jezioro - Estany de Banyoles jest oddalone o piętnaście minut piechotą od Plaga Major. Od dawna uprawia się tam sporty wodne, a zatem wybór tego miejsca na zawody olimpijskie nie powinien budzić zdziwienia. Z okolic centrum po półgodzinnym spacerze przez las wzdłuż południowego brzegu jeziora dochodzi się do małego przysiółka.

Stojący tu ładny kościół romański Santa Maria został konsekrowany w 1182 r. Ma sklepienie beczkowe oraz kapitele z motywami roślinnymi i zwierzęcymi. Jezioro oferuje wiele różnych atrakcji: rejsy wycieczkowe, łodzie wiosłowe i rowery wodne. Za przyjemną godzinę spędzoną na wodach jeziora trzeba zapłacić kilkaset euro.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]