Cartagena

W Cartagena zabytki leżą w ruinie albo są zamknięte dla zwiedzania. Duży Arsenał wojskowy, który wznosi się w starej części miasta, sięga połowy XI wieku i, podobnie jak budynek Generalnego Kapitanatu, wciąż pełni funkcje użytkowe; jest mocno strzeżony i nie udostępniony zwiedzającym. Muzeum Morskie, Menendez Pelayo 6, mieści się w murach Arsenału. Do Narodowego Muzeum Archeologii Podwodnej można przejść się wzdłuż murów zewnętrznych Arsenału po drodze do latarni morskiej; jest tam zrekonstruowana galera rzymska oraz wiele ciekawych eksponatów uratowanych z wraków. Museo Archeológico, w nowej części miasta, stoi na rzymskim cmentarzysku. W muzeum jest wspaniała kolekcja rzymskich przedmiotów.

Wzgórze Zamkowe.
Pomiędzy dworcem a ogromnym arsenałem wybudowanym w 1782 (dziś baza łodzi podwodnych) rozciąga się niewielki skwer, a za nim Pl. Caudillo z ratuszem na planie trójkąta, pełną wdzięku budowlą w tradycyjnym stylu lokalnym. Przed ratuszem, na skwerze, pomnik Bohaterów Cayite1 i Wojny Kubańskiej, z prawej na postumencie znajduje się pierwsza łódź podwodna na świecie skonstruowana w 1888 przez Isaaca Perala z Cartageny.

Sprzed ratusza idąc pod górę na C. Principe de Yergara, zobaczyć można kościół Sta. Maria la Yieja (romańsko-gotycki z XIII w.) zbudowany na miejscu najstarszej ponoć w Hiszpanii bazyliki chrześcijańskiej, założonej przez Apostoła Jakuba podczas jego pierwszej podróży na Płw. Iberyjski. W krypcie resztki rzym. mozaik i kolumny z dawnego cyrku. Kościół częściowo zrujnowany w czasie wojny domowej.
Schody od strony apsydy prowadzą na plac Puerta de la Yilla i do parku Torres otaczającego zamek Concepción zbudowany na najwyższym wzniesieniu miasta; panorama portu przeładowującego ok. 3 min ton towarów rocznie. Budowę zamku rozpoczął król Henryk III Trastamara w 1397. Dobrze zachowane ruiny zewnętrznych murów z basztami po stronie zach. oraz potężny donżon El Macho.

Centrum Cartageny.
Na Placu S. Francisco i C. Caridad znajduje się kościół Caridad, w którym są interesujące rzeźby Salzillo i obrazy Ribery. Z Pl. López Pinto, obchodząc dokoła wzgórze Molinete przez C. Parąue, odnajdujemy na PL Juan XXIII Muzeum Archeologiczne w dawnej hali targowej z XIX w. Zbiór wykopalisk z epoki kartag., oraz ceramiki z Cartageny.

Przez C. Sta. Florentina, Puerta de Murcia i zamkniętą dla ruchu kołowego Calle Mayor można wrócić na Pl. Caudillo, zwiedziwszy po drodze duży, piękny Kościół Sta. Maria de Gracia, barokowy z XVII-XVIII w. W jasnych, wysokich nawach liczne rzeźby, m.in. posągi świętych kartageńskich dłuta Salzillo, jego sławne pasos, a w kaplicy Cofradia California, wielkie pasos Mariano Benlliure, otwierające wielkopiątkową procesję. Nad gł. ołtarzem bizantyńska rzeźba z XIII w. Virgen del Rosell, dawnej patronki miasta.

Mar Menor.
Jedna z największych osobliwości wybrzeży M. Śródziemnego, trójkątna laguna odcięta od pełnego morza 20-kilometrową wąziutką piaszczystą mierzeją, o wodach ciepłych i przejrzystych, otoczona rozbudowującymi się kąpieliskami. Między przylądkiem Cabo Palos a miastem San Pedro del Pintar na pn. ciągną się idealne tereny wypoczynkowe. Gł. kąpieliska: Ur-menor (na mierzei, 28 km od Cartageny), Mar de Cristal, Los Nietos (na pd. wybrzeżu), Los Alcazares, S. Javier, Santiago de la Ribera, S. Pedro del Pintar (na pn.-zach. wybrzeżu, dojazd koi. wąskotorową i autobusami).

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]