Castello

Morella, miasto w górach przy drodze z Yinars w głąb lądu, stanowi wrota do Walencji od strony Aragonii. Już za czasów rzymskich była tu ważna twierdza. Miasto, świetnie usytuowane w pozycji niemal nie do zdobycia na wysokości 1000 m nad poziomem morza, otaczają dwu kilometrowe mury z trzema bramami. Przez Bramę San Mateo, po 303 stopniach schodów, wchodzimy do średniowiecznego centrum grodu. W przylegającym do murów miejskich, warownym gotyckim kościele Santa Maria schody prowadzą na XV-wieczny chór.

Pałac kardynała Ram pełni dziś funkcje hotelu. W pobliskim wąwozie Yalltorta odkryto megalityczne malowidła naskalne. Szczególnie godne uwagi są groty Los Civiles, odkryta przez funkcjonariusza Guardia Civil, i Cueva de los Caballos, z rysunkami koni z epoki kamiennej.

Dalej na południe, przy drodze z Sagunto do Teruel, leży miejscowość Segorbe, dawna rzymska Segobriga. Posiada ona wspaniałą katedrę z oryginalną gotycką wieżą, krużgankiem i salą kapitulną. Pośród zbiorów tutejszego muzeum zwracają uwagę płótna El Greca i Donatella. Ratusz miejski mieści się aktualnie w barokowym pałacu Medinaceli. W sąsiedztwie miasta znajdują się pozostałości rzymskiego akweduktu i Santa Cueva, kaplica ulokowana w grocie. Aby ją zwiedzić, trzeba zejść w dół po 80 stopniach. Rozpościerają się stamtąd wspaniałe widoki na Sierra del Espadan. Całodniową wycieczkę do Segorbe warto zakończyć wizytą w średniowiecznym mieście Jerica i w zamku Almonacid.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]