Formentera

Z reguły Formenterę traktuje się jako cel jednodniowej wycieczki. Jeżeli ktoś pragnie znaleźć się pośród owych nielicznych, którzy tam zostaną, natrafi na trudności ze znalezieniem miejsca, bowiem prawie wszystkie są zarezerwowane przez jakąś agencję. W takiej sytuacji warto zasięgnąć języka w barach, z których wiele posiada dodatkowe pokoje w cenach urzędowych. W każdym miasteczku znajduje się też agencja wynajmu oferująca niedrogie mieszkania i wille.

Chociaż na Formenterze nie ma oficjalnego kempingu, znalezienie jakiegoś spokojnego miejsca na obozowisko nie powinno nastręczać kłopotów. Wielu rozbija namioty w sosnowym lesie za miasteczkiem Platja de Mitjorn, choć policja czasami robi tam naloty, każąc opuścić to miejsce. Z La Seviny kursują autobusy, ale rzadko zgodnie z rozkładem jazdy poza tym dojeżdżają tylko do miast, skąd w słońcu i w spiekocie trzeba jeszcze długo iść na plażę. Tanie są natomiast taksówki postoje znajdują się w takich miejscach, jak La Sevina, Sant Francesc i Es Pujols najlepiej zamówić usługę na dzień wcześniej.

Jeżeli ktoś decyduje się na pozostanie na wyspie, niech zakupi mapę 1:25000, na której zaznaczone są zarówno drogi bez nawierzchni, jak też drogi asfaltowe.
Na wyspie nie ma zbyt wielu miejsc z tanimi posiłkami. Wszystkie hotele prowadzą kuchnię można też żywić się samemu, kupując produkty na targu albo w supermarkecie w Sant Francesc. Na ogół lepsze jedzenie serwują bary plażowe niż restauracje w kurortach. W Es Pujols są dwie dyskoteki, Tipic i Magoo lepsza jest ta druga, otwarta do 5 rano. Przy Platja de Mitjorn w wielkim kompleksie Club Hotel de la Mola mieści się Disco Yedra, otwarta nie tylko dla gości. Każdego wieczoru przebywający w Es Pujols hipisi rozstawiają stragany z biżuterią.

Główna droga Formentery biegnie dalej z Sant Francesc do La Moli, najbardziej na wschód wysuniętego krańca wyspy. Wzdłuż drogi znajduje się obszar zabudowań i plaże wyspy. Druga co do wielkości miejscowość SANT FERRAN z barem, kościołem i Hostalem Pepe stanowi zaplecze dla plaży nad ES PUJOLS, gdzie skupia się przemysł wczasowy Formentery w całej swojej okazałości. Mimo stosunkowo dużego tłoku jest to piękne wybrzeże z przezroczystą wodą i śnieżnobiałymi wydmami osłoniętymi przez niskie sosny. Organizuje się tu lekcje windsurfingu. Godne polecenia są dwa hostales: Hostal Bar Los Rosales i Tahiti. Es Pujols ma najwięcej restauracji na całej wyspie, w tym jedną chińską, Capri, specjalizującą się w daniach z ryb. Dużą popularnością cieszy się również Cafe de la Opera. Najlepszą pizzę oferuje tańsza Pizza Pazza, a inne potrawy Bar Escobar.

Na północnym zachodzie, na półwyspie Es Trucadors, znajduje się Platja de Ses Illetes i przeznaczona dla nudystów Platja de Llevant, śliczne połacie białego, mięciutkiego piasku, za którymi rosną rzędy karłowatych sosen. Można tam łatwo dojechać rowerem z La Saviny.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]