Grenada

Na zwiedzanie Grenady potrzeba 2 dni, jeden na Alhambrę, Generalife i arab. dzielnicę Albaicin, drugi na centrum miasta z katedrą i pozostałymi zabytkami oraz podmiejski klasztor Kartuzów. Dysponujący większą ilością czasu mogą w ciągu pół dnia odbyć wycieczkę do wysokogórskiej stacji klimatycznej Sierra Nevada.

Czerwony Zamek nazwany od koloru gliny, z której został zbudowany, zawdzięcza swe istnienie Muhammadowi I al-Galiba, który ok. 1248 rozpoczął budowę siedziby sułtanów na wzgórzu Assabica po wsch. stronie miasta, na miejscu istniejącej małej twierdzy. Doprowadzenie wody z Darro zamieniło suchy, jałowy pagórek w ogród pachnący różami, mirtem i jaśminem. Wąwóz dzielący niegdyś wzgórze na dwie części zasypali jeńcy chrześcijańscy; dziś rozpościera się w tym miejscu Pl. de los Aljibes między twierdzą a pałacami i osiedlem. Fortyfikacje zachowały archaiczny wygląd, główne wieże - Torre de la Vela (Wieża Czuwania) i Torre del Homenaje (donżon) oraz niżej położone Torres Bermejas (Czerwone Wieże) pochodzą z XIII w. Pałac królewski został całkowicie przebudowany w czasach Abu al-Haggag Jusufa i jego następcy Muhammada V al-Gani (1354-59).

Zwiedzanie Alhambry zajmie kilka godzin. Utrudnieniem jest zwarty tłum zapełniający pomieszczenia i dziedzińce. Radzimy przyjść przed otwarciem bramy; zaraz po jej otwarciu wykupić bilety wstępu i natychmiast pójść do pałaców królewskich, przejść niżej opisany szlak i zrobić zdjęcia. Wrócić na Plac Cystern, zwiedzić Alcazabę i pałac Karola I, po czym ponownie przejść kompleks Alkazaru, słuchając objaśnień i podziwiając detale. Zakończyć na ogrodach Partal i zabudowaniach Mediny. Następnie odpocząć w ogrodach Gene-ralife, zwiedzić te ogrody i przejść przez wąwóz Darro na przeciwległe wzgórze Albaicin, skąd pod wieczór najpiękniejsza panorama Alhambry.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]