Kadyks

Kadys to wesołe, ruchliwe, białe miasto portowe, zwane przez poetów "syreną mórz", można zwiedzić w ciągu jednego dnia. Ograniczony niewielkim obszarem mierzei Kadyks, jest przeciwieństwem do innych miast andaluzyjskich. Białe domy zacieniają wąskie wąwozy ulic. Promenada nadmorska, katedra ze swym skarbcem, muzeum sztuk pięknych, kościoły i ożywiona dzielnic a handlowa to główne atrakcje czekające turystów.

Punktem wyjścia jest Pl. S. Juan de Dios naprzeciw portu handlowego, nieopodal dworca kolejowego, w najwęższej części mierzei, której koniec zajmuje stare miasto. Na placu neoklasyczny ratusz (XVIII w.), obok Arco de Pópulo, Jawna brama miejska. Labiryntem uliczek (Pirates, Posadilla, Viento, Mesón) budowanych patrycjuszowskimi kamieniczkami z XVII - XVIII w. przechodząc na południowy brzeg mierzei, opasany bulwarem (Avda. Primo de Rivera) z widokiem na Ocean Atlantycki. Po prawej znajduje się stara katedra z XIII w., po przebudowie w 1602 bezstylowa i uboga. Za nią nowa katedra klasycystyczna (1722 - 1838) interesująca gł. ze względu na wyposażenie wnętrza (barokowe stalle w córo, rzeźby ołtarzowe Cano, Roldana, Martineza Montanesa), a przede wszystkim skarbiec z nieoszacowanymi bogactwami (3,5 m wysokości Cutodia del Milion z pozłacanego srebra, wykonane przez António Suareza w 1648, złoty krzyż Alonso Cano, obrazy, klejnoty itp.). W krypcie poniżej poziomu morza grób Manuela de Falli.

Dalej przy bulwarze kaplica Sta. Catalina (1641) z kilku pięknymi obradami Murilla. Promenada nadmorska kończy się długim kamiennym molo łączącym skały wybrzeża z maleńką wysepką, na której wznosi się bastion S. Sebastian (niedostępny dla zwiedzania). Po prawej piaszczysta plaża de la Palma, ciągnąca się aż do drugiego bastionu na skale Castillo Sta. Catalina, za którym zielenieją palmy i mienią się kolorowe krzewy Parque Genoves. Jest to najładniejsza część promenady. Bulwar opada tu ku morzu stromą kamienną ścianą; z tarasu jednej z licznych kawiarni można podziwiać barwne zachody słońca w oceanie.

Skręcamy w głąb starego miasta przez C. General Mola i jej przedłużenie, C. Sacramento. Po lewej kościół S. Felipe de Neri z 1679-1719; tu zbierały się Kortezy i tu proklamowano Konstytucję. W ołtarzu Niepokalane Poczęcie Murilla. Nieco dalej Torre de Tavira oferuje zwiedzającym najpiękniejszą panoramę miasta. Po prawej przy C. Obispo Calvo y Valero (równoległej do C. Sacramento) Capilla del Carmen w obrębie dawnego szpitala dla kobiet, ze sławnym obrazem Ekstaza św. Franciszka El Greco. Zbiór pięknej ceramiki sewilańskiej. Przez C. Queipo de Liano przecinając całe stare miasto z pd. na pn. idziemy w kierunku Pl. Generalisimo do Muzeum Sztuk Pięknych i Muzeum Archeologicznego. Pierwsze z nich sławne jest przede wszystkim kolekcją płócien Francisco de Zurbarana z klasztoru Kartuzów w Jerez de la Frontera. Ponadto obrazy Murilla, Cano, Claudio Coello, Herrery Starszego, Ribery oraz van Eycka i Rubensa. W Muzeum Archeologicznym kolekcja wykopalisk z czasów kolonizacji fenickiej i kartagińskiej.

Przy C. S. Francisco, handlowej arterii starego miasta kościół Sta. Cueva z końca XVIII w. z freskami Goyi Ostatnia Wieczerza! Rozmnożenie chleba. Nieco dalej kościół S. Agustin z barokową fasadą; w ołtarzu pełen niezwykłej ekspresji wizerunek Ukrzyżowanego Chrystusa, przypisywany Martinezowi Montanesowi. C. S. Francisco doprowadza z powrotem na Pl. S. Juan de Dios.

Stary Kadyks oddziela od nowych dzielnic rezydencjalnych brama w formie łuku triumfalnego - Puerta de Tierra. Od strony zatoki ciągnie się port i strefa przemysłowa; od strony oceanu nowoczesne dzielnice mieszkaniowe wzdłuż znakomitej piaszczystej plaży Yictoria.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]