Orense

Średniowieczny most na Mino, romańska katedra i termy są najsłynniejszymi zabytkami miasta, które pozbawione wielkiego przemysłu zachowało harmonijne piękno i patynę dawnych wieków.
Stary most zbudowany w 1230 na fundamentach łączy 7 przęsłami północny i południowy brzeg Mino. Po stronie południowej łąka na płaskim granitowym wzgórzu u ujścia rzeki Barbana do Mino jest miejscem dorocznych wrześniowych odpustów.
Avda Generalisimo prowadzi do centrum. Mijamy skwer Alameda del Concejo i dochodzimy do term zwanych Fuentes de las Burgas, słynących od 2000 lat ze swych wód leczniczych. Dziś ich wydajność wynosi ok. 300 l/min wody o temperaturze 70 st Celsjusza.

Wąskimi zaułkami C. Burgas i C. Barrera wychodzimy na rynek Plaża Mayor - z trzech stron otoczony barokowymi podcieniami. Interesujący zespół zabytkowy tworzą: ratusz w dawnym domu konsystorskim i dawny pałac biskupi mieszczący Muzeum Archeologiczne Prowincji, zachowane fragmenty romańskich murów z XII w. W muzeum liczne znaleziska z epoki kamiennej, brązu i okresu castros celtyckich. Także zbiór romańskich, gotyckich i barokowych obrazów i rzeźb.

Na tyłach pałacu kościół Sta. Maria la Mayor, dawna katedra na wizygockich fundamentach, przebudowana w 1722.

Opodal rynku najważniejszy zabytek Orense: Katedra S. Martin zbudowana w XII i XIII w. w stylu romańskim i gotyckim, przebudowywana w XVI i XVII w. Niezbyt imponująca zewnętrzną bryłą, ma wnętrza dorównujące fragmentami wspaniałościom katedry w Santiago de Compostela. Gł. wejściem jest obecnie portal pn. (od C. Lepanto), romański, ze wspaniałymi rzeźbami na archiwoltach, zwieńczony gotycką grupą Zdjęcie z krzyża. Wchodzimy do transeptu; po lewej kaplica Sto. Cristo, jedno z najlepszych dzieł galicyjskiego baroku, wewnątrz stalle renesansowe Diega de Siloe (XVI w.), w ołtarzu rzeźba Chrystusa, gotycka, o niezwykłej ekspresji, za nią Mater Dolorosa Gregoria Fernandeza. W Capilla Mayor gotycki ołtarz z pocz. XVI w. Gł. nawę zamyka nartex (przedsionek) będący repliką sławnego Portyku Chwały z Santiago, zwany Pórtico de Paraiso; w centrum statua św. Jakuba patrona rekonkwisty, nad nim Madonna z Dzieciątkiem, na archiwoltach 24 Starców Apokalipsy, na bocznych arkadach Sąd Ostateczny. Finezja rzeźb dorównuje wzorowi z Com-posteli. W lewej nawie bocznej *muzeum diecezjalne z bogatym skarbcem.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]