Oviedo

Oviedo jest jedynym miastem w Hiszpanii, w którym można obejrzeć kilka obiektów architektonicznych z epoki przedromańskiej, trwale zapisanych w historii sztuki europejskiej. Obok krótkiego spaceru po centrum trzeba koniecznie odbyć wycieczkę na górę Monte Naranco z unikalnymi budowlami z IX w.

Śródmieście.
Na Pl. Alfonso znajduje się katedra gotycka zbudowana na miejscu bazyliki króla Frueli I. Bryła kościoła jest dosyć niska i mało rozbudowana. W Capilla Mayor ołtarz harmonijnie zdobiący elementy gotyckie i renesansowe. W prawym ramieniu transeptu wejście do krypty zwanej Camara Santa, pozostałości XII-wiecznego kościoła.

Przechowywane są tam najcenniejsze pamiątki historyczne Asturii: krzyże królewskie, cedrowy relikwiarz Alfonsa VI z końca XI w., bizantyński dyptyk z kości słoniowej z VI w. Kryptę ozdabiają kolumny z romańskimi posągami apostołów. W lewej nawie bocznej katedry Capilla Rey Casto ufundowana przez Alfonsa II, całkowicie przebudowana w XVIII w., doskonały przykład stylu churrigueresco.

Na placu przed katedrą, na rogu C. Santana, kościół Sto. Tirso, w murze apsydy zachowany fragment budowli z IX w. z charakterystycznym wizygockim okienkiem z kolumienkami. W ciągu godziny można zwiedzić tę dzielnicę trasą: przez zaułek Transito Sta. Barbara na Pl. Corrada del Obispo z pałacem arcybiskupim w lewo C. S. Vicente do klasztoru S. Vicente i Muzeum Prowincjonalnego, powrót do starej dzielnicy przez C. Paraiso z czasów Alfonsa, w prawo przez C. Póstigo Alto na Plaża Mayor z gmachem ratusza przez C. Fierro na Pl. Daoiz y Velarde z barokowym pałacem S. Feliz, skąd przez C. Fontan i C. Riva do centrum, które wypełnia wielki Park S. Francisco. Wokół rozciąga się nowoczesna dzielnica z gmachami administracyjnymi i handlowymi.

Peryferie.
Dysponując czasem warto zwiedzić w dzielnicy Santullano w dole miasta dwa bardzo stare i świetnie zachowane kościoły: Sta. Maria de la Vega i nieco dalej S. Julian de los Prados doskonały przykład budownictwa przedromańskiego z resztkami malowideł ściennych o motywach roślinnych i geometrycznych, w których wyraźne są tradycje bizantyńskie i rzymskie.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]