Palencia

Stare miasto rozbudowane wzdłuż długiej Calle Mayor nie ma charakteru zabytkowego. Mieszają się tu rozmaite typy miejskiej zabudowy kastylijskiej XIX i XX w. Obok nowoczesnych wieżowców — zaułki z niskimi domkami
wokół patios otoczonych krużgankami, niekiedy pełnymi uroku. W ciągu 3 godz. można dość dokładnie zwiedzić najciekawsze miejsca.

Dumą miasta jest katedra gotycka, nigdy w pełni nie ukończona. Zwrócona apsydą w stronę śródmieścia, prezentuje od strony Pl. S. Antólin gotycki portal Puerta de Obispo przez który wchodzimy do prawego ramienia transeptu. Obok granitowa dzwonnica przypominająca basztę obronną zwieńczoną gotycką sygnaturką w formie łuku triumfalnego. Za nią drugi, mniejszy portal Puerta de los Novios prowadzący do kaplic obejścia. Lekkie łuki przyporowe otaczają apsydę. Trzynawowa świątynia na planie krzyża łacińskiego uległa wewnątrz wielokrotnym przebudowom. Capilla Mayor i córo zamknięte kratami w stylu plateresco z XVI w.

Po wyjściu z katedry idziemy C. General Mola do Pl. S. Miguel, w romańsko-gotyckim kościele S. Miguel z końca XIIw według tradycji miał się odbyć ślub Cyda i Jimeny. Skręcamy w lewo w C. Panaderas, a po przecięciu Calle Mayor - w wąską C.S.Bernardo, którą ozdabia swą elewacją w stylu plateresco Capilla S. Bernardo (4) wybudowana w XVI w. przez karmelitów. Dalej przez C. Empedrada i C. S. Juan de Dios wychodzimy na plac S. Lazaro z kościołem o klasycznych romańskich proporcjach ufundowanym przez Cyda. Mieścił się tu pierwszy w Hiszpanii publiczny szpital. Wewnątrz piękny główny ołtarz w stylu plateresco.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]