Ripoll

Wyróżniającym się obiektem w centrum miasta jest benedyktyński Monestir de Santa Maria, założony w roku 888 przez Guifre el Pilós (Wilfreda Kosmatego), hrabiego Barcelony, który po wyparciu Maurów chciał ponownie zaludnić okoliczne doliny. Klasztor w XI i XII wieku nabrał znaczenia jako ośrodek nauki. Pod rządami pierwszych opatów został całkowicie przebudowany, prace powierzano najznakomitszym rzemieślnikom tych czasów.

Zniszczył go niestety pożar w 1835 r. Niektóre fragmenty zachodniego portalu pierwotnej budowli zachowały się nietknięte. Jest to obecnie główne wejście do kościoła, jest on zabezpieczony przed działaniem wpływów atmosferycznych swego rodzaju gablotą ze szklaną ścianą.
Na misternych kolumnach oraz łukach portalu widać ozdobne wzory, znaki zodiaku oraz kalendarz prac rolnych. Wszystko to mieści się w obrębie ogromnej rzeźbionej fasady przedstawiającej sceny biblijne, historyczne, z przypowieści alegorycznych oraz symbole ewangelistów. Portal oraz dolna galeria dwukondygnacyjnego krużganka z łukami oraz cudownymi kapitelami pochodzą z XII wieku, bodaj najwspanialszego okresu hiszpańskiej sztuki romańskiej.
Na kapitelach są wyrzeźbione wizerunki mnichów i mniszek, zwierząt rzeczywistych i mitologicznych oraz osób świeckich żyjących w tamtych czasach. Museu Lapidari prezentuje rozmaite dzieła sztuki kamieniarskiej, murarskiej oraz sarkofagi. Klasztorny kościół w ostatnich latach został poddany gruntownym pracom konserwatorskim. Można w nim obejrzeć wspaniałą nawę ze sklepieniem beczkowym.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]