Ronda

Największą atrakcją miasta jest jego niezwykłe położenie na obu brzegach kanionu rzeki Guadalevin przecinającej całe miasto. Skalisty płaskowyż, przecięty 160-metrowej głębokości przepaścią szeroką na 60-80 m, leży pośrodku olbrzymiego cyrku o 40 km średnicy, w centrum gór Serrania de Ronda. Mniejsza, pd. część płaskowyżu tworzy wydłużoną półkę skalną, na której zbudowana jest najstarsza część miasta, dostępna z obu stron drogami wspinającymi się po zboczach.

Z dawnej Alcazaby zamykającej dostęp od południa pozostały tylko resztki po eksplozji ładunku wybuch nowego podłożonego przez wojska francuzkie oblegające Rondę w 1809. Za ruinami kościół Espiritu Santo w stylu późnego gotyku zbudowany po odzyskaniu miasta przez Królów Katolickich. Za nim dawna arab. brama miejska - Puerta de Almocavar. Na północy od Alcazaby na Pl. Duąuesa de Parcent, katedra Sta. Maria la Mayorzbudowana na fundamencie rzym. świątyni poświęconej Juliuszowi Cezarowi i na murach gł. meczetu Rondy, którego minaret służy do dziś za dzwonnicę. Wewnątrz 3 gotyckie nawy z XV w. i apsyda z ozdobami w stylu plateresco oddziela ją od nawy łuk - pozostałość niszy w dawnym meczecie. W córo renesansowe stalle; rzeźbione kasetonowe plafony artesonado. Obok katedry stary dom z zewnętrzną galerią.

W zaułkach między katedrą i wąwozem rzeki kilka starych pałaców znakomitych rodów andaluzyjskich: Casa Mondragón, w którym niegdyś mieszkali Królowie Katoliccy (renesansowy portal, dwa małe dziedzińce zr krużgankami w stylu mudejar), Casa Gigante, Casa Rey Moro z uroczym andaluzyjskim ogrodem nad przepaścią, Palacio Marąues de Salvatierra z renesansowym portalem i inkaskimi motywami w wystroju architektonicznym.

Trzy mosty przerzucone nad przepaścią (kolejno od wsch.: Puentę Viejo - arab., Puentę S. Miguel - rzym. i Puentę Nuevo z 1735-93) umożliwiają dokładne obejrzenie panoramy miasta z dwu stron. Najpiękniejszy widok roztacza się z mostu Puentę Nuevo, za którym na rozległym Pl. Esparia, nowoczesny ratusz, a za nim wielka arena Real Maestranza (13), zbudowana w 1784. Za nią skwer Alameda de Jose Antonio dochodzi aż do skraju płaskowyżu, skąd - zwłaszcza o zach. słońca piękny i daleki widok na okoliczne góry.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]