Santiago de Compostela

Miasto leży na rozległym wzgórzu, na którego zboczach od pd. rozbudowały się nowe dzielnice zamknięte linią koi. Panoramę zespołu zabytkowego, o kolorycie zmiennym i zależnym od warunków atmosferycznych, najlepiej podziwiać z parku Herradura (od bramy Puerta Fajera i kolegium S. Clemente ku zach., pod górę Paseo de la Herradura).

Na zwiedzenie miasta trzeba całego dnia. Zalecamy kolejność zwiedzania według opisu, ewentualnie zacząć od wnętrza katedry, a skończyć pod wieczór na Pl. Espafla.

Stare miasto.
Wąskie staromiejskie uliczki i nieregularne placyki zabudowane przeważnie w XVII-XVIII w. domami z granitu i piaskowca, otwierają co chwila malownicze perspektywy, zdumiewając rozmaitością detali architektonicznych i pełnym wdzięku układem urbanistycznym. Spacer przez stare miasto jest ciekawszy niż zwiedzanie niezliczonych kościołów rozrzuconych wśród domów. Polecana trasa: z Pl. Espafia w dół i w prawo i znów pod górę w prawo u podnóża klasztoru Franciszkanów dalej przez Cuesta Vieja i w prawo (Puerta de la Pena) na Pl. S. Martin, nad którym dominuje ołtarzowa fasada kościoła S. Martin Pinario, wewnątrz ołtarz główny projektu Casas y Novoa wykonany przez Miguela Romaya, jedno z najpiękniejszych dzieł baroku galicyjskiego. Obok klasztor Benedyktynów rozbudowany wokół trzech wirydarzy; seminarium. Upamiętniona w popularnej średniowiecznej powieści łotrzykowskiej o życiu studentów uliczka C. Troya prowadzi w stronę katedry. Skręcamy w lewo przez C. Azbacheria na Pl. Cervantes, zamknięty od wsch. fasadą kościoła S. Benito. Dysponujący czasem mogą stąd przez C. Casas Reales, obok barokowego kościoła Sta. Maria del Camino i dawnej bramy Puerta del Camino, którą wkraczali do miasta pielgrzymi, dojść do klasztoru S. Domingo na wzgórzu, skąd panorama miasta uzupełniająca widok z Herradura.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]