Tarragona

Najważniejsze zabytki Tarragony można zwiedzić w ciągu jedno dniowego pobytu. Będą to głównie budowle (mury obronne, amfiteatr, Muzeum Archeologiczne) oraz katedra i otaczające ją stare miasto. Nowoczesne śródmieście jest ożywione i kolorowe.

Stare miasto.
Starożytna osada na skalistym wzgórzu, wysokości 60 m, odległym o kilkaset metrów od plaży Milagro, otoczona była murem na długo przed przybyciem Kartagińczyków i Rzymian. Tzw. Mur Cyklopów przypominający budowle mykeńskie czy etruskie biegnie po stronie pn. wzgórza. U jego stóp doskonale urządzona promenada (Paseo Arąueologico) pozwala apoznać się z najciekawszymi fragmentami tej zagadkowej budowli, na której wznoszą się doskonale zachowane mury i baszty fortyfikacji.

Zwiedzanie starego miasta rozpoczyna się zwykle od promenady Balcón del Mediterraneo nad urwistym brzegiem opadającym ku plaży Milagro, gdzie odsłonięte fragmenty amfiteatru z czasów Oktawiana Augusta. Przez Hermenegildo dochodzimy do Pl. Rey z resztkami Pretorii, w średniowieczu siedziby książąt Tarragony i namiestników króla Aragonii. Ocalała niewysoka wieża jest częścią Muzeum Archeologicznego w nowoczesnym budynku.

Dolne Miasto.
Schodząc od katedry w dół przez Calle Mayor, szlakiem rzymskiej Via Triumphalis łączącej forum z amfiteatrem przecinamy u stóp wzgórza szeroką aleję Rambla S. Carlos, granicę między starą dzielnicą a nowoczesnym śródmieściem, którego osią jest zadrzewiona esplanada Rambla Generalisimo, salon Tarragony, gdzie wieczorem mieszkańcy spotykają się na codziennym paseo lub odpoczywają na tarasach licznych kawiarni, przy stolikach ustawionych pod drzewami. Rambla ciągnie się od promenady Balcón del Mediterraneo do gwiaździstego Pl. Imperiał Tarraco. Idąc ku zachodowi jedną z przecznic, w rejonie C. Cervantes odnajdujemy wykopaliska nowego forum, które służyło za targowisko od I do połowy IV w. ne. Widoczne fundamenty term, świątyni Wenus i gimnazjonu oraz fragment ulicy z systemem kanalizacyjnym.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]