Trujillo

Najważniejsze zabytki rozłożyły się na zboczach granitowego wzgórza zwieńczonego fortecą. U jego stóp Plaza Mayor, pochyły i nieregularny, przypominający dekorację teatralną. Pośrodku konny pomnik Pizarra, dzieło angielskiego rzeźbiarza Charlesa Rumseya. Naprzeciw, wzniesiony nad poziom placu, kościół S. Martin, gotycki z XV-XVI w., z renesansowym portalem łagodzącym surowość bryły. Wewnątrz wspaniałe grobowce rodów Vargas i Cervantes Gaete. Po zach. stronie placu Palacio de la Conąuista zbudowany przez syna Francisca Pizarro, Hernando, pierwszego markiza de la Conauista, za olbrzymie łupy zdobyte w Peru. Utrzymany w stylu plateresco, z wymyślną, niemal barokową dekoracją, zwraca uwagę pięknym narożnym oknem balkonowym, galerią rzeźb wieńczących attykę i wielkimi tarczami herbowymi. Obok Palacio Quintanilla, barokowy. Po południowej stronie placu nieco w głębi - Palacio Piedras Albas z XVI w. z wczesnorenesansową dekoracją w stylu florentyńskim. Bliżej kościoła Palacio S. Carlos z XVIII w. z zaskakującą fasadą w stylu plateresco, dziś klasztor Hieronimitów.

Na tyłach kościoła przez wąską C. Ballestros, idąc pod górę obok Palacio Ballestros z portalem wspartym na kolumnach jońskich, wychodzimy na placyk przed kościołem Santiago z fragmentami romańskich murów. Wewnątrz piękna rzeźba romańska Yirgen de la Coronada. Wąskie zaułki wśród na wpół zrujnowanych domów prowadzą na szczyt wzgórza do zamku Mauret otoczonego murem z kwadratowymi wieżami i cylindrycznymi basztami dobudowanymi po rekonkwiście. Natomiast uliczka Alhamar wyprowadza przed kościół Sta Maria la Mayor, romański, zbudowany na fundamentach meczetu w XIII w., przebudowany 200 lat później w stylu gotyckim.

Wspaniały gotycki ołtarz malował Fernando Gallego na przełomie XV i XVI w. Schodząc w dół przez C. Palomar mijamy po prawej pałac Francisca de Orellana y Chaves, niżej pałac Escobar o ostrołukowych oknach, dalej bramę Puerta S. Andres i skręciwszy w lewo na Pl. Descalzos ufortyfikowany dom rodu Altamirano, zwany El Alcazarejo, dawniej połączony z murami obronnymi miasta. Bliżej Plaża Mayor wznosi się Palacio Orellana Pizarro z XVI w. Renesansową fasadę zdobi portyk. Zachwycające patio w stylu plateresco. Obok gmach starego ratusza dziś biblioteka, z godną widzenia dawną salą obrad ozdobioną renesansowymi freskami.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]